Majorka - Hiszpania. Autorski przewodnik po wyspie Majorka. Palma de Mallorca, Cala Millor, Alcudia, Cap de Formentor, Can Pastilla, S'Amarador, Cala Llombards

Majorka - Hiszpania

Warto odwiedzić

Cap de Formentor
Cala Mesquida
Alcudia
Palma de Mallorca
Can Pastilla
Sa Calobra
Calo des Moro
Cala Millor
Cala Llombards
Cala Mondrago
S'Amarador
Es Trenc
Sa Coma
Cala Sant Vicenc

Informacje praktyczne
Subiektywne TOP 5
Mapa wyspy Majorka

Pogoda Majorka
Informacje praktyczne

Wynajem samochodu

Samochód wynająć może każdy kto posiada polskie prawo jazdy kategorii B. Przed wypożyczeniem warto zrobić rozeznanie w kilku miejscowych punktach. Ceny między różnymi wypożyczalniami mogą różnić się nawet o 50% dla tej samej klasy samochodu. Bardzo ważne aby przed wypożyczeniem dopytać o ubezpieczenie. Niektóre wypożyczalnie nie ubezpieczają kół, lusterek oraz szyb.
I zasada fundamentalna. Przed podpisaniem umowy przeczytajmy ją. W większości przypadków jest ona również w języku angielskim co ułatwi nam jej zrozumienie.

W sierpniu 2012 za wypożyczenie Forda Fiesty z klimatyzacją na 3 dni zapłaciliśmy 95 euro. Ten sam samochód poza sezonem będzie znacznie tańszy (w czerwcu około 75 euro).
Ceny zależą od standardu samochodu oraz zdolności negocjacyjnych wypożyczającego.
Nie polecam wynajmowania samochodu przez rezydentów w biurze podróży. Z regóły jest 50% drożej, a opowieści o fatalnym stanie samochodów z miejscowych wypożyczalni można włożyć między bajki. Zdarzało nam sie wypożyczać samochód który na liczniku miał niewiele ponad 10 tyś km
Mapy wyspy dostaniemy przy wypożyczeniu samochodu. Możemy też o nie zapytać w punktach sprzedaży wycieczek.

Jeśli planujemy wynająć auto na cały czas pobytu, warto zastanowić sie nad rezerwacją z odbiorem samochodu na lotnisku zaraz po przylocie oraz oddaniu go tuż przed wylotem.
Jeśli lecimy liniami Ryanair możemy skorzystać również z ich oferty. Współpracują z renomowanym biurem Hertz, a ceny mają niższe niż przy rezerwacji bezpośredniej.

Komunikacja publiczna

Komunikacja na wyspie działa bardzo sprawnie. Pozwala na bezproblemowe poruszanie sie zarówno po samej Palmie jak i pomiędzy miejscowościami.

Dojazd z lotniska

Z lotniska kursuje autobus linii 1 kursujący co 15-20 mint do Palmy. Koszt biletu normalnego wynosi około 2 euro.

Jeśli naszym celem jest jedna z turystycznych miejscowości poza stolicą musimy wysiąść na Plaça d’Espanya i tam na dworcu autobusowym przesiąść się na autobus dalokobieżny

Poruszanie się komunikacją miejską po stolicy wyspy i jej najbliższej okolicy jest bardzo proste. Autobusy jeżdżą często nawet do późnych godzin nocnych.

Więcej o komunikacji przeczytacie na stronie:

TIB - Transporte público Mallorca

Drogi na Majorce

Drogi na Majorce są bardzo dobrze utrzymane. Pomiędzy większymi miejscowościami prowadzą drogi ekspresowe a nawet autostrady. Jeśli jednak zboczymy z najbardziej uczęszczanych tras musimy sie liczyć z nieco niższym standardem. Takie drogi są często bardzo wąskie i kręte. Poruszanie się po nich nie sprawiało nam jednak większych problemów z uwagi na znikomy ruch. Oznakowanie dróg również jest dobre i nawet bez nawigacji nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do celu.


Jak dostać sie na Majorkę

Większość turystów odwiedza wyspę z pomocą biur podróży których bogata oferta zaspokoi nawet najbardziej wybrednych amatorów wypoczynku. Z roku na rok takie oferty stają sie coraz droższe, a także jak pokazały niedawne bankructwa nawet dużych biur podróży nie zawsze jest pewne.
Z mojej strony polecam zorganizowanie wakacji na Majorce we własnym zakresie. Zwłaszcza, że w dobie internetu nie jest to takie trudne.

Przelot

Najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty lini Ryanair. W bardzo dobrych cenach możemy wykupić bilet z kilku większych polskich miast. Ceny przelotu zaczynają się już od 300 zł w obie strony. Najlepsze ceny zazwyczaj dostaniemy kupując bilet 2 miesiące wcześniej. Niekiedy po tym terminie bilety również są przeceniane, dlatego należy uważnie śledzić aktualne ceny.

Hotel

Ofert hoteli na Majorce w internecie jest bez liku. Największy wybór oraz dobre ceny oferuje chyba największy portal rezerwacyjny dla hoteli : booking.com
Bez problemu znajdziemy tam hotel w każdej klasie jak i przedziale cenowym (w granicach rozsądku).

Pogoda i klimat

Na wyspie panuje klimat subtropikalny. Jeśli nie zależy wam na niemal 40 stopniowych upałach, na Majorkę warto wybrać się w maju lub czerwcu, gdy nie ma jeszcze upałów, a wyspa tonie w zieleni. Latem temperatury siegają do ponad 35°C w dzień i ponad 18°C nocą.

Wody otaczające wyspę najcieplejsze są w sierpniu i początkiem września, a ich temperatura wynosi średnio 25°C. Kąpać można się już od początku czerwca.


Copyright 2013 Jacek Roziecki