Majorka - Hiszpania. Autorski przewodnik po wyspie Majorka. Palma de Mallorca, Cala Millor, Alcudia, Cap de Formentor, Can Pastilla, S'Amarador, Cala Llombards

Majorka - Hiszpania

Warto odwiedzić

Cap de Formentor
Cala Mesquida
Alcudia
Palma de Mallorca
Can Pastilla
Sa Calobra
Calo des Moro
Cala Millor
Cala Llombards
Cala Mondrago
S'Amarador
Es Trenc
Sa Coma
Cala Sant Vicenc

Informacje praktyczne
Subiektywne TOP 5
Mapa wyspy Majorka

Pogoda Majorka
Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to stolica wyspy i największe miasto Majorki, jak i całych Balearów. Miasto jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata, jednakże oprócz pięknych plaż, mnóstwa knajp, barów i restauracji, ma nam do zaoferowania znacznie więcej! Palma to królestwo malowniczych patiów, niemal każda bogata rezydencja szczyci się półotwartym podwórzem, gdzie w sezonie dość często odbywają się koncerty i wystawy. Turystów zachwyca nie tylko wspaniała architektura miasta z katedrą La Seu na czele, ale również niezwykły klimat tego miasta. Z jednej strony jest to ogromne miasto, z drugiej nawet w ścisłym centrum znajdziemy plątaniny cichych i niezwykle urodziwych uliczek.

Plaça Major

Sercem miasta jest Plaça Major, otoczona przez liczne restauracje, w większości zastawiona stolikami z parasolami, przy których możemy usiąść i wypić przepyszną kawę mrożoną. Na głównym placu często będziemy mieli także możliwość posłuchania muzyki na żywo i podziwiania przeróżnych ulicznych artystów.

Stare miasto tworzy sieć uliczek, przy których wzniesione są domy z dziedzińcami szlachciców oraz handlarzy. Niesamowita ilość Pałaców oraz muzeów łączy się z lokalnymi sklepami oraz miejscami przeznaczonymi dla turystów z całego świata.

Katedra Le Seu

Bez wątpienia największą atrakcją Palmy jest katedra Le Seu. Wzniesiona w gotyckim stylu świątynia powstała w miejscu, w którym jeszcze w 1229 roku stał meczet. Według lokalnych podań podczas rejsu Jakuba I na Majorkę rozpętała się straszna burza. W lęku przed szalejącym żywiołem poprzysiągł on, że jeżeli przeżyje, zbuduje ogromny kościół na cześć Matki Boskiej. Przeżył i słowa dotrzymał. Budowę rozpoczęto na początku 1230 roku. Proces trwał ponad 400 lat. Katedra jest potężna. Charakteryzuje się powierzchnią 6,6 tysięcy metrów kwadratowych. Świątynia ma 121 metrów długości, 55 metrów szerokości i 44 wysokości. Nawa główna ozdobiona jest przepiękną rozetą o średnicy 12 metrów, która składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła.

Wewnątrz świątyni znajduje się wspaniały żyrandol w kształcie korony cierniowej. To pomysł nikogo innego, jak Atonio Gaudiego. Także dziełem tego artysty jest ceramiczna mozaika w prezbiterium, balustrady przed ołtarzem i oplatające kolumny kandelabry z kutego żelaza.

Zamek Bellver

Wspaniały widok na Palmę i okolice zapewnia wizyta w Castell de Bellver z okrągłym dziedzińcem i arkadami. Zamek powstał w XIV wieku i jest bardzo dobrze zachowany. Od centrum oddalony jest tylko o kilka kilometrów. Podziwiać tu można nie tylko wspaniale widoki i architekturę, ale również zwiedzić muzeum poświecone historii miasta.

Banys Arabs

W wielu przewodnikach łaźnie arabskie opisywane są jako obowiązkowy punkt programu. Nas one jednak mocno zawiodły. Łaźnie są dobrze zachowane lecz jedno nieduże pomieszczenie z łukami moim zdaniem nie zasługuje na aż tak dużą promocję. Większe wrażenie zrobiły ogrody niż same budynki.


Copyright 2013 Jacek Roziecki